InternetFOLK - hlavní strana
Archiv rozhovorů on-line
TARA FUKI A TOMÁŠ KOČKO
v pátek 14. 11. od 10:30 do 12:00

    ROZHOVOR ON-LINE

Standa   14. listopadu
10:31:52
Ahoj, všichni tři! Já sedím u kompu v Praze, kde jste teď vy? 
14. listopadu
10:40:54
Já nevím jak holky, ale já sedím v knihovně JAMU v Brně.

Ahoj, vsechny vas zdravime z internetky v Brne

Doug   14. listopadu
10:32:20
Přeji všem hezký den,

otázka pro Tomáše: od tvorby založené na textech pana Nezdařila jste se posunul obecně k hudbě ovlivněné folklórem. Máte v plánu se ještě vrátit a zpracovat další texty Ladislava Nezdařila (jsou-li ještě takové)?
 
14. listopadu
10:44:05
No, v podstatě jsem to už udělal. Neřadová deska SADNÉ ZRNO (TKA 2002) byla takovým návratem. Sám jsem čekal co ze mě "vyleze" (jaká muzika) a mám pocit, že je to stejné, nebo alespoň podobné, jako když jsem knížku Horní chlapci otevřel poprvé. Když pak ta deska vyšla (jako příloha IV. vydání sbírky Horní chlapci) tak jsem si uvědomil, že písní Formani CD HORNÍ CHLAPCI začíná a písní Formani CD SADNÉ ZRNO (v úpravě pro cimb. muziku) končí. Připadlo mi to téměř symbolické :-). Takže to asi byly poslední texty L. Nezdařila, které jsem zhudebnil.

jirka   14. listopadu
10:34:48
Kolik odehrajete rocne koncertu a da se tim uzivit? 
14. listopadu
10:49:58
Tak já tedy počítám....v průměru zahrajeme čtyři až pět koncertů měsíčně, to je....50-60 koncertů ročně. Na uživení to u nás rozhodně není. Spíš spojení příjemného s příjemným...Ale, soudě podle toho jaké peníze dostáváme v Polsku, tak tam by se to asi dalo :-).

Hor   14. listopadu
10:37:08
Přeji hezký den a kladu otázečku pro Tara Fuki - máte v plánu nějaký koncert na Třinecku, Jablunkovsku nebo v okolí Českého Těšína? 
14. listopadu
10:41:58
asi nejblizsi koncert v regionu bude v utery 18.11. v Opave na Strelnici

Honza Hučín   14. listopadu
10:37:58
Zdravím Tomáše a doufám, že k tomu jak Tara, tak i Fuki :-) Vítám i všechny návštěvníky tohoto online rozhovoru a přeji jim dobré spojení. 
14. listopadu
10:50:37
* Aha :-) Tak to tys ten Anonym s hvězdičkou :-)))
(pozn. HH: nejsem! :-)))
Omluva! :-)

Mondamin   14. listopadu
10:39:58
Ahoj Tome,říkám si, jak asi je těžké zkoušet, když už je Vás tolik a každý z jiného kraje? Ty jsi nyní někde v Brně, takový Šaman zase kdesi v Ostravě. Jak se scházíte? 
14. listopadu
10:57:10
Nastaly jakési změny v životě členů ORCHESTRu(a to je v jednom kuse) a třeba Šaman přesídlil do Brna. Paradoxně to ale pro něj znamená, že s ORCHESTRem už nemůže hrát. Má velmi lukrativní místo na soukromé hudební škole. Ale i tak, my, jak píšeš, jsme pořád ještě rozfrcaní po celé Moravě a Slezsku a na nějaké zkoušení není ani pomyšlení. Zkouší se těsně před nahráváním CD a pak se někdy o prázdninách jede na soustředění. Takže vlastně nezkoušíme, ale každý má doma CD (tedy ideál toho, jak by to mělo znít) a je na něm a jeho přístupu k věci kolik času té muzice věnuje).

Petr   14. listopadu
10:41:04
Otázka pro Tara Fuki: Jak jste se cítily v Noci s Andělem? Také méte pocit, že je to exhibice pana Anděla a o hosty až tak moc nejde? 
14. listopadu
10:43:29
Ahoj, tentokrat se nam Andel zdal kupodivu celkem pricetny...Bohuzel jsme se nedostaly moc ke slovu, ale atmosfera byla velmi prijemna.

Honza Hučín   14. listopadu
10:41:05
Tomáši, už máš těch desek za život vydaných dost, však? Kterou máš nejradši? A proč? HH 
14. listopadu
11:02:03
Jóóój, to je těžká otázka...:-) Říká se, že dítě, které vás nejvíce pozlobilo máte nejradši. Takže by to asi měla být ta poslední, protože u té - co se mohlo podělat se podělalo. Už to vypadalo, že snad ani tento rok nevyjde...(ufff, ani na to nechci vzpomínat).
Těžko říct. Mám rád i tu první, i když...při poslechu své výslovnosti bych si nafackoval...
Prostě každou mám rád a každou pro něco jiného.

Jana   14. listopadu
10:44:05
Pane Kočko, jak snášíte kritiku? A jak snášíte pana Kellera? 
14. listopadu
11:06:42
:-)))))))) je kritika a "kritika". Pana Kellera snáším dobře a je mi, svým způsobem, i sympatický.
Je totiž sposta recenzí, které jsou nijaké. Jeho recenze - nebo spíše dojmy - jsou zhusta velmi originální a já mám rád originální humor. Ve většině případů, pokud zrovna nepíše o country, se skvěle bavím.

David   14. listopadu
10:44:07
Už se na to ptal Mondamina, mně by zajímalo jak to funguje u TF. Pokud vím, žijete každá v jiné zemi, nebo ne? 
14. listopadu
10:51:25
Je pravda, ze nas chvilemi deli 2 000km, ale protoze neustale koncertujeme, travime spolu vice casu nez se svymi milymi. Moznosti zkouseni se nam tim nezuzily, ale naopak jeste rozsirily...

Honza Hučín   14. listopadu
10:45:49
A ještě otázka pro Tara Fuki: půjdete do i dalších, exotičtějších, jazyků? Podle čeho volíte jazyk, ve kterém budete tu kterou věc zpívat? 
14. listopadu
10:55:52
Zatím nic předem neplánujeme...Většinou je to tak, že si báseň v určitém jazyce najde svou melodii, a nebo právě naopak melodie si najde svůj jazyk...

Štěpán   14. listopadu
10:46:59
Pro Tara Fuki: Jakou roli ve vaší tvorbě hrají sny? 
14. listopadu
10:53:22
Vystupují v hlavní roli, společně s fantazií...

z valašska   14. listopadu
10:48:14
Pane Kočko, pijete slivovicu? A hodně? Zpívala vam mamka lidové písně? Nebo jak jste se k nim dostal? 
14. listopadu
11:14:40
Slivovicu piju a odvážím se říct, že poznám dobrou od "kanagomu". Někteří Valaši mají smysl pro humor a strkají, ostatně tak jako vinaři z Moravy, neznalcům (povětšinou z Čech) blivajze a baví se pak tím, jak onen neznalec zálibně pomlaskává, jaká že je to dobrota (neb se nechce shodit, že nepozná dobré od špatného).
Slivovice nepiju hodně. Leda by byla fakt dobrá, ale nemám s tím dobré skušenosti...;-).
Mamka je z pod Kyčery. Zpívávala se mnou hodně. U nás se hodně zpívalo. Mamka, ségra a já. Brácha je stydlín, ten jen poslouchal. Bylo to fajne. celý panelák čekal až se u Kočků večer začne zpívat. Asi z nás měli dobrou prču:-)...
Ale k lidovým písním, nebo k tomu co teď dělám jsem se dostal skrze básně L. Nezdařila.

Katka   14. listopadu
10:49:00
Zdravím Tara Fuki. A otázka: Čím vás fascinuje polština?
A ostatní jazyky, kterými zpíváte?
 
14. listopadu
11:01:02
Kazdy jazyk má svou specifickou zvukomalebnost.
Nejblíže naší poetice se nám zatím zdála polština s francouzštinou. Čeština je oiproti nim malinko hranatější. Zálibně pokukujeme i po jiných slovanských jazycích (srbochorvatština, ruština)...Někdy si svůj jazyk i vytváříme.

Doug   14. listopadu
10:49:28
Tomáši,

díky za odpověď. Plánujete zůstat žánrově v oblasti folklóru? Na celostátní Portě v Brně (to už bude nějakých deset let, nemýlím-li se) jste hrál i nějakou vlastní píseň (zpívalo se tam tuším "tak to teda ne, takhle to nepůjde"). Jak to tedy vypadá s Vaší folkově-písničkářskou tvorbou?
 
14. listopadu
11:27:57
Dobrá otázka. Na stejnou věc se mně ptal jistý pražský hudební publicista, který píše především o metalu. A tak odpovím stejně: předně - ačkoli to možná tak z Prahy nevypadá, my nehrajeme folklór. Naše muzika je pouze inspirovaná tradiční hudbou regionu, kde jsem se narodil. Já tomu říkam moravská muzika. A pro teď třeba etnofolk. Ale nikde není psáno, že zítra nebo za týden nechytím elektrickou kytaru a perkuse nevměním za bicí sadu. Pořád ale chci aby to byla moravská muzika. Chci aby na ní bylo znát, že je odněkud. Folk je o textech (řečeno zjednodušeně). Možná, že začnu někdy znovu zpívat o svých vlastních problémech, láskách, radostech atd...Ale zatím ne. Nějak nemám potřebu. Já to mám tak, že se mě musí něco naštvat, nebo naopak rozradostnit anebo rozesmutnit a pak ze mě jede muzika. Teď povětšinou naštvaný kvůli konkrétni věci a tak dělám to co dělám...

Ondra ze Vsetína   14. listopadu
10:49:35
Myslím si, že přístup Fleretu, Žalmana a Spirituál Kvintetu k inspiraci folklórem je lepší než váš nebo Hradišťanu. Co vy na to? 
14. listopadu
11:33:46
Tak předně mě těší, že jsem se ocitl ve škatulce s Hradišťanem :-), protože jejich přístup je pro mě inspirativnější než to jak to dělají ostatní zmínění. I když třeba Fleret mi ve společnosti Spirituál kvintetu a Žalmana moc nesedí. Fleret je speciální záležitost.
Takže - je to věc vkusu, názoru...a vědomostí(?)

David   14. listopadu
10:56:11
Tome, hrál jste v několika muzikálech. Který vás nejvíc bavil? A naopak ne? 
14. listopadu
11:40:04
Jesusu Christ Superstar a West Side Story.
Muzikál, který mě ani trochu nebavil byl Dracula. Dostal jsem nabídku a kazetu s písničkami a měl jsem se rozhodnout jestli jo nebo ne. Poslechl jsem si to a už jsem věděl, že i kdyby to mělo být superbombašpicashow, tak ta muzika je tak plytká, že bych se tam hanbou propad.

Kristýna   14. listopadu
10:57:06
Zdravím obě dámy: Dokázaly byste svoji hudbu aspoň přibližně zařadit do nějaké žánrové škatulky? 
14. listopadu
11:02:06
Právě, že nedokázaly a ani se o to nesnažíme...
Že by škatulka Tara Fuki?

Mondamin   14. listopadu
10:57:24
Zdravím Tara Fuki,
byla jsem na Vašem koncertě v Parníku v Ostravě a moc se mi to líbilo. Díky. Jak se Vám daří válčit s aparaturou? :-)
 
14. listopadu
11:12:16
To jste sama viděla, chce to mít pevné nervy a nehroutit se, když se technika okolo hroutí...

Hor   14. listopadu
10:57:37
Pro Tomáše Kočka - jak se vám hrálo v Třinci ? Liší se publikum na Moravě a v Čechách?
Je podle vás rozdíl mezi moravským a slezským folklorem? Má na vaší tvorbu vliv také lidová hudba ze Slezska?
 
14. listopadu
12:14:32
V Třinci se nám hrálo moc dobře. Jednak výborná spolupráce se zvukařem a jednak měla Miška premiéru za perkusema :-))). Ale ta otázka asi byla o publiku.
Je nejenom rozdíl hrát na Moravě a v Čechách nebo na Slovensku či v Polsku, ale taky rozdíl hrát klub a fesťák. V Čechách jsme si zahráli pár klubovek a něco fesťáků - ty hlavně v záp. Čechách. Takže nemůžu tak úplně zobecňovat. Pojezdíme více a pak dám vědět. Ju ;-)?.

Vy mi tedy dáváte :-). Protože se o tyhle věci moc a moc zajímám, musím moc a moc dávat bacha abych vám tu nezačal dělat přednášku. Rozdíl tady samozřejmě je. Jsou markantní rozdíly i mezi jednotlivými folklórními oblastmi Moravy a folkórními oblastmi Slezska.
Slezsko je nejen problematický pojem, ale i oblast. Do začátku 15. stol. sahala Morava až k Ratiboři (dnešní polská Raciborz) pak pouhým vyčleněním severní části tehdejší Moravy Přemyslem Ot. II. a připojením ke slezským knížectvím vzniklo Slezsko jako státní nebo lépe správní útvar....jéžiš, už začínám s přednáškou :-). Jednoduše rozdíly tu samozřejmě jsou. Tu větší tu menší, v závislosti na oblasti (hory, nížiny, města vesnice) a historickým hranicím jednotlivých panství.
Mé rodné město - Frýdek - je ve Slezsku, jsem určitě ovlivněn tím jak se tu mluví, jaké jsou tady pověsti a legendy (viz. Ondráš). Protože folklór - to není jen muzika.

bergerac   14. listopadu
10:58:19
Přeji hezký den. Co to znamená Tara Fuki? Jak jste na to přišly? 
14. listopadu
11:11:34
Srdečně zdravíme.
Název Tara Fuki k nám přišel ve snu a už s námi zůstal.

David   14. listopadu
10:58:29
A to se dá, cestovat 2000 km tam a zpátky, a hrát 4-5 koncertů za měsíc? 
14. listopadu
11:15:04
Dá, ale z energetických důvodů těch koncertů hrajeme daleko více...

Pavel   14. listopadu
10:59:12
Zdravím Tara Fuki. Jak vás přijímají v zahraničí? Jste třeba pro Francouze exotické zpestření (módní záležitost) anebo cítíte, že vaši hudbu opravdu prožívají? Myslíte si, že vaše hraní dokáže překračovat hranice (ve všech smyslech toho slova)? 
14. listopadu
11:19:44
V zahraničí od východu na západ nás přijímají velmi otevřeně. Konkrétně Francouzi mají se svou kutivovaností a smyslovostí ty nejlepší předpoklady se naladit na naši vlnu.
Intimita a fantazie jsou záležitosti natolik člověčí, že při jejich spoluprožívání na národnosti nezáleží.

Sam   14. listopadu
11:04:50
Tomáši, byl jsem na křtu vašeho CD v Praze v Divadle Za Plotem. Moc lidí zrovna nepřišlo... Na Moravě ale prý máte plno. Čím to? 
14. listopadu
12:19:02
Jsou dvě možnosti jak to udělat aby se o vás vědělo. Buď se tkz. "udělat" v Praze a pak s aureolou toho "slavného z Prahy" pronikat do regionů, anebo vejít do povědomí ve svém regionu a postupně pronikat dál a dál až do Kanady :-).
Na Moravě hrajeme déle. možná je to tím. Ale taky je možné, že se v Čechách naše muzika jednoduše nelíbí...:-). Jiný kraj, jiný mrav a vkus.:-)

Doug   14. listopadu
11:04:50
Otázka pro všechny: prozradíte něco o svých hudebních začátcích? 
14. listopadu
11:44:01
Byly krušné. V 6 letech se nám na cello opravdu hrát nechtělo...Kouzlo a magii hudby jsme objevily až v postpubertálním věku.

Já jsem začal s tím zpíváním v paneláku :-))) a pak ve druhé třídě na LŠU na housličky. To mě docela bavilo. Ale hrubě mě nebavila hudební nauka :-(((( blééé!!!!
Apropos, Andreo, tuším, že jsme se ve frýdecké LŠU potkávali... (?) ;-)

Jitka   14. listopadu
11:12:34
Nevadí vám (Tara Fuki), že většině vašich písniček češi nerozumí? 
14. listopadu
11:21:40
Kromě Poláků a severní části naší republiky textům nerozumí nikde na světě. Máme zpívat anglicky?

Pavel   14. listopadu
11:16:15
Pro Tara Fuki: Jaký je váš názor na hudební produkci českých rozhlasových stanic? A myslíte si, že máte šanci se na některé prosadit? 
14. listopadu
11:25:52
Jelikož nás ( až na vyjímky- např. Vltava) česká rozhlasová produkce nijak neoslovuje, proto se v ní ani nijak nesnažíme prosazovat.

Pavel   14. listopadu
11:18:12
A ta samá otázka pro pana Kočka: Co si myslíze o našich rádiích a hrají vás v některém? 
14. listopadu
12:23:43
Komerční rádia, stejně jako komerční televize nás spíše nehrají. Hrají to co chtějí lidi. (Nebo hrají to co chtějí aby bylo lidmi chtěno? ;-))
Veřejnoprávní média nás docela hrají. Ne moc, ale hrají. Dostávám nějaké výpisy a je docela zajímavé kolik a kde.

David   14. listopadu
11:19:26
A já bych měl úplně jinačí otázku, na všechny tři muzikanty. Chystám se teď totiž na výborný oběd (čínu). Které jídlo vám nejvíc chutná? :-) 
14. listopadu
11:36:26
Na jídlo se teď neptej, protože máme příšerný hlad...

:-( Já jsem bramborový...a když je někde poblíž ještě kyška...:-))) mňammmm.....

*   14. listopadu
11:20:56
Tara fuki: Nepřipadáte si někdy jako TATU? 
14. listopadu
11:29:32
Spíše jako TA-FU, a někdy jako TO-FU.

Hor   14. listopadu
11:25:20
Pro Tara Fuki - když jsme u těch slovanských jazyků - nechystáte se někdy zazpívat také v třineckém nářečí po našimu? 
14. listopadu
11:30:28
Andrea by moc ráda, ale Dorka se na to netváří nadšeně.

Fany   14. listopadu
11:28:08
Zdravím dámy i pána a společná otázka: Uvidíme vás v létě na festivalech? (Zahrada, Porta, Folkový kvítek...) 
14. listopadu
11:46:28
Ještě nejsme úplně rozhodnuty -vzhledem k té dvoutisícikilometrové dálce - kterou bude muset Andrea ujet. Seznam festivalů se před létem objeví na www.tarafuki.cz

Na festivalech určitě. Nevím jestli právě na oněch jmenovaných, ale v létě rozhodně nebudeme zahálet :-). Vše se dozvíte na www.kocko.cz

MK   14. listopadu
11:29:10
Pro TK, z 10:44:05: Děkuji, moje recenze a opravdové recenze se k sobě mají jako váš folklór a opravdový folklór. Jsem rád, že se bereme sportovně. :-)))) 
14. listopadu
12:24:59
Ba, ba. A protože moje muzika vůbec žádný folklór není....tak vaše recenze...:-)
Sportu zdar! ;-)

Radka   14. listopadu
11:31:14
Tara Fuki, moc zdravím. Budete do konce roku hrát někde v Praze? Děkuji. 
14. listopadu
11:34:27
Ahoj,prazský krest nového CD bude 25.11. ve Švandově divadle ve 21h a další koncert bude 22.12. Pod Kaštanem.

Sam   14. listopadu
11:34:12
Jak jsme se dostali k on-line na folkovém serveru, když ani jeden z vás folk nehraje? A když už tady jste, co na něj říkáte? 
14. listopadu
11:49:10
Ted nevíme jestli se ptáš na to, co říkáme folku, nebo folkovému serveru nebo tomuto povídání.<br />
Takovýto rozhovor, ( který nám domluvilo naše vydavatelství Indies) děláme poprvé a shledáváme jej daleko zábavnějším, než ty ostatní.

Jak píší holky - zařídilo Indies rec. a vzhledem k tomu, že znám historii folku, připadám si na správném místě :-).

Ondra ze Vsetína   14. listopadu
11:40:33
Tož to ste mňa nakrk! Ja to myslel tak, že jako od Žalmana a Spiritualu je cítit úcta a od Fleretu zas jen to ovlivnění. Kdežto vy vemete a předěláte. 
14. listopadu
12:31:49
Tož, Ondrášu, jde o to jak se to vezme a předělá. Určitě znáš slavného primáše Zdeňka Kašpara a cimb. muziku Jasénka. Co říkáš jeho předělávkám? A to je folklórní kapela! Vidíš, a mně připadají hudebně nejen vkusné, ale i krásné. Teď vychází u Indies CD cimb. muz. Radošov. Jsou to sice Dolňáci, třeba Ti jejich muzika bude připadat cizí, ale poslechni to. Jsou to kolikrát psí kusy, co tím jejich primáš dělá, ale je to prostě dobré, vkusné a ...krásné.

Sam   14. listopadu
11:41:14
Tara Fuki: Ptal jsem se na to, co říkáte Internetfolku :-) Omlouvám se za nepřesnou formulaci. 
14. listopadu
11:49:51
Upřímně řečeno jsme se na něj teď jen připojily.<br />
Až tohle skončí, tak se po něm porozhlédneme důkladněji.

Je jiný než Folktime.

Doug   14. listopadu
11:41:47
Tomáši,

já Vás neobviňuju z hraní folklóru, jen jsem si dovolil zařadit Vás do této oblasti (což snad není totéž) :-=)

Jaký je Váš vztah k jiným interpretům inspirovaným folklórem? Máte mezi nimi nějaké oblíbence?
 
14. listopadu
12:39:09
Já to neberu jako obvinění :-). Jen mám potřebu uvádět věci na pravou míru. V dnešní terminologii by asi hudební kritici nalepili na mou muziku worldmusic. Vlastně to zhusta dělají. To jen někteří nepoučení vymýšlejí paskvily jako "pseudolidovka" :-)))).
Mezi autory a interprety mám spoustu vzorů a oblíbenců. Většinou jsou ze zahraničí, ale před některými kusy tuzemských autorů se hluboce skláním - album Chlapci na tom horním konci (D.Andrtová), některé úpravy Lapčíkové a Viklického, některé úpravy J. Plocka, některé úpravy a aranže J. Pavlici, některé úpravy J. Břenka...atd...pak už jednotlivosti.

*   14. listopadu
11:41:56
Pane Kočko, co to maji ti Koberští synci na sobě, jak tam zpíváte asi v první sloce jeden šos něco a druhý šos něco jiného? 
14. listopadu
12:40:36
"Jeden šos ma na rameně, druhy přideptuje".
Jeden šos (kabátu) má na rameně, druhý (šos kabátu) povlává za ním (nebo jej tahá po zemi za sebou).

Sam   14. listopadu
11:43:17
A i od Tomáše by mě zajímalo co říká Internetfolku. :-) 
14. listopadu
12:40:56
Napsal jsem výše :-).

Ondra ze Vsetína   14. listopadu
11:44:36
Jo, Koberaci, to je dobrá otázka - jak jste přišel na ten buben na druhou dobu v Těch Koberskych synkách? Nikde jsem to tak u nás neslyšel? 
14. listopadu
12:43:25
Poslóché, Ondro, jsi Ty vůbec z Valašska? Nejenom, že jsi nemohl slyšet u vás buben na druhou, ale ani samotnou píseň Koberšti synci, jsi nemohl "u vás" slyšet. Je totiž ze Slezska. A navíc z Prajzska...

Fany   14. listopadu
11:51:01
Ještě otázka pro tara Fuki: O čem vlastně zpíváte? A kde berete inspiraci? 
14. listopadu
11:55:34
O lásce a nenávisti, o smutku a radosti,o štěstí a o neštěstí, o pláči a o smíchu...O naději.
Inspiraci hledáme v prožívání...

Doug   14. listopadu
11:51:37
Tome,

ještě k těm muzikálům: mám pocit, že jsem Vás kdysi viděl na Výstavišti ve Vlasech. Pletu se?
 
14. listopadu
12:43:50
Nepleteš.

Honza Hučín   14. listopadu
11:59:33
Čas se nachýlil, děkujeme Tomášovi, Tara Fuki i vám všem za účast na dnešním online rozhovoru. Honza Hučín 
0.
*

Počet otázek celkem: 44
Honza Hučín 2002