InternetFOLK - hlavní strana
Archiv rozhovorů on-line
MAREK EBEN
v pondělí 11. 8. od 14:00 do 15:30

    ROZHOVOR ON-LINE

Pavel Rada   11. srpna
13:59:05
Vážený Marku Ebene,
jsem moc rád, že se nám podařilo dohodnout termín a mohu Vás přivítat na InternetFOLKu. Přeji Vám hodně inteligentních otázek, hbité prsty na klávesnici a alespoň relativně rychlé připojení.
 
0.
*

Eva Lesáková   11. srpna
14:00:04
Dobrý den, snesitelný den, zamilovaný den, povzbudivý den: organizátorům i panu Markovi Ebenovi.

Dozvedela jsem se, ze je dnes na této adrese mozne si elektronicky popovidat s vazenym panem Markem Ebenem.

Malokoho chvalim, fakt, ale zrovna panu Ebenovi se mi chce moc poslat POKLONU:
At delate, co delate, (z toho co dolehne k Vasim spoluobcanum) DOBRE delate.Zasvecene,laskave,vtipne,tvorive. Pisnicky, divadlo i slova.Obdivuji Vas a jsem rada,ze tu s nami jste.Dekuje Eva Lesáková
 
11. srpna
14:08:56
Milá Evo, já Vás srdečně zdravím a děkuji za přízeň, mám z toho radost!

Honza Hrubeš   11. srpna
14:01:12
Dobré odpoledne! Jste pro mnoho lidí ztělesněním vkusné noblesy, jak se vyrovnáváte s neformálním prostředím folkových a jiných festivalů? Honza 
11. srpna
14:13:29
Já si vůbec nemyslím, že by to, co je neformální, nemohlo být noblesní, dacan bude i ve fraku dacan a noblesní člověk může mít šortky a triko a sedět pod jedlí a nic to na jeho noblese nemění. Takže - folkové festivaly mám rád, taky jsme na nich začali, jen v poslední době už se jich tak často nezúčastňujeme, hlavně kvůli zvuku a taky proto, že mi vždycky bylo nepříjemné, když naši muziku musí poslouchat v rámci komponovaného večera někdo, komu to nesedí. A my jsme zrovna taková dost zvláštní kapela, takže by mne nepřekvapilo, kdyby to nesedělo řadě lidí. Takže preferujeme koncerty, kde přijdou jen ti, kdo to opravdu chtějí slyšet.

Iveta   11. srpna
14:03:43
Dobrý den, jsem ráda, že jsem zaslechla upoutávku na tento on-line rozhovor.
Mnoho lidí Vás rádo poslouchá pro vtipný a slušný humor. Je možno Vás i během divadelních prázdnin někde vidět?
Všem přeji pěkný, doufejme, že brzy chladnější, den.
 
11. srpna
14:15:33
Zdravím, Iveto, o prázdninách budeme k slyšení s bratry 26.8. v Šumperku, 27.8.v Písku a konečně 28.8. na Střeleckém ostrově v Praze.

David   11. srpna
14:05:20
Přeji dobré odpoledne. Mohu se zeptat, zda budete v nové koncertní sezoně s bratry koncertovat? A je možné objednat Váš koncert i do menšího sálku (asi pro 200 lidí)? A pokud ano, tak přes koho? Děkuji uctivě za odpovědi. David 
11. srpna
14:19:51
Právě jsem na to dopovídal, pokud jde o meněí sály, bude to asi ouvej, protože je nás zaprvé hodně(7), máme piano a bicí a elektrické kytary, takže se jen tak někam nevejdeme a pak to není zrovna levné, protože hrajeme na vlastní aparát a světla, což celý koncert vždycky prodraží. Ale daleko líp to hraje! Po dosavadních zkušenostech to vypadá, že pořadatel potřebuje naplnit sál tak pro 500 lidí, aby neprodělal. Ale všechno Vám řekne Šimon Kotek, který se o nás stará a má adresu simonkotek@volny.cz

František   11. srpna
14:08:00
Doplnil bych Davida: kolik by musel stát lístek do sálku pro 200 lidí, abych jako pořadatel neprodělal? Jinými slovy... ale vy víte na co se chci zeptat, že? 
11. srpna
14:20:31
Františku, odpověď naleznete u předchozí otázky, či u zmíněného Šimona Kotka

Věra   11. srpna
14:10:49
Máte nějaký názor na různé způsoby moderování? Váš přístup se mi velmi líbí, jistě si ale musíte mít i názor na "konkurenci" v tomto oboru. Říkáte si někdy, když vidíte kolegy: Tak takhle ne, nebo naopak říkal jste si u někoho: Tak takhle ano? 
11. srpna
14:26:13
Takhle ano jsem si říkal vždycky u Johnyho Carsona nebo u Davida Frosta. Pokud jde o naši scénu, je příjemné, že si tu moc nelezeme do zelí, to co je parketa Martina Dejdara, bych já nesvedl, totéž platí o Petru Novotném a mne si zase berou lidi na jiný typ pořadu. U nás se zavedlo nad určitým typem moderování - abych byl konkrétní, třeba zrovna nad Petrem Novotným - jakoby zívat, ale je to kus velkého kumštu, jenom v jiném žánru. Takže ode mne žádné strohé kritiky nečekejte, kdo jednou zažije, jak je to ukrutně těžké, nemá většinou chuť něco zatracovat.

Katka   11. srpna
14:14:04
Dobrý den.
Všechny Vaše desky měly veliký úspěch. Myslíte si, že je to tím, že jich vydáváte tak málo a my si na ně musíme pár let počkat? Kromě toho, že jsou dobré, samozřejmě! :-)
 
11. srpna
14:30:10
Já doufám, že ty dlouhé odstupy snad nejsou jediným důvodem, proč si to lidé kupují, ale přiznám se, že mě prodej poslední desky poněkud zaskočil a firmu taky. Nebyl jsem sice nějaký velký pesimista, ale že by to šlo tak dobře, to jsem, upřímně, nečekal. Čím to je, nevím. Možná, že lidi neví, co s penězi.

Jaroos   11. srpna
14:16:04
Hezké odpoledne... Mohl byste nám prosím někdy přijet zahrát "Trampskou" k ohni na Brdy? Že bychom si to mohli eventuelně vyříkat z oka do oka... Zn.: Plovárnu a bratry Nedvědovic zajistíme... :-))))))) Přeji krásný den ostrůvku vkusu a slušnosti v českém "šoubyznysu"... :-) 
11. srpna
14:33:26
Jaroosi, možná to zní, jako nadsázka, ale už mi někdo tvrdil, že se Trampská zcela vážně u ohně hraje. To by se mi líbilo, ostatně, s Honzou Nedvědem jsem to dávno probral a nemá s tím samozřejmě žádný problém, protože parodii můžete udělat jedině na někoho, kdo už je osobnost a to on bezesporu je. V Anglii se považovalo za největší úspěch, když vám udělali gumáka, tak co.

Pavel   11. srpna
14:16:35
Jak se vám líbí takovýto druh rozhovoru? Je Vám bližší, než rozhovoe s novinářem, nebo naopak? A proč? 
11. srpna
14:36:41
Líbí, je to docela fajn povídat si s tolika lidmi najednou. Ještě, že píšu všemi deseti. Rozhovor s novinářem je sice osobnější, ale pak se trápíte s autorizací a stejně, když si myslíte, že jste všechno ohlídal, k tomu dají nadpis, který je šílený. Jako u jednoho z mých posledních rozhovorů "Vždycky jsem byl vzorňák". No neklepla by Vás z toho pepka?

František   11. srpna
14:19:14
Zdravím z Olomouce, přijedete někdy na festival Zahrada? Franta 
11. srpna
14:37:54
Se Zahradou mám odvěký problém - je ve stejném termínu, jako festival ve Varech. Takže jestli se jedno nebo druhé neposune, na Zahradě nás neuvidíte.

Kristýna   11. srpna
14:20:40
Můžeme se brzy těšit na další cédéčko? Děláte na tom? :-) 
11. srpna
14:38:38
To je brzo, Kristýno, však nás znáte...

Alnagon   11. srpna
14:24:13
Dobrý den,
setkáváte se se svými seriálovými Kamarády?
 
11. srpna
14:39:45
Málokdy. Naposled při natáčení seriálu o seriálu, to jsme se sešli, zjistili jsme, že jsme sešli a zase jsme šli.

Futurista   11. srpna
14:26:11
Čtete hudební servery, jako je třeba tenhle, nebo FOLKtime? A jak se vám líbí. Mě se pořád zdá, že úrovně papírových časopisů žádný z nich nedosahuje... 
11. srpna
14:42:24
Někdy se podívám a docela se mi to líbí, třeba ta možnost glosovat články. Jinak samozřejmě, papír je papír, není nad to jít na kafe a přečíst si ranní noviny, to miluju a nemyslím si, že by to mohl někdy internet nahradit. Ale zase si takhe nepokecáte.

Petr   11. srpna
14:26:49
Na koho jste mířil/Kdo vás inspiroval v případě písní Trampská a Je to takové? 
11. srpna
14:45:51
O tom jsem teď mluvil, pokud jde o píseň Je to takové... líbil se mi ten nápad použít pražštinu jako zvukomalebný prostředek. Je zajímavé, že spousta lidí to bere jako ostrou satiru na Pražáky, tak to jsem zrovna na mysli neměl, konec konců, taky jsem jeden z nich a taky pražštinu pužívám, jen mě bavilo potěšit se s tím ohavným, rozkydlým ééé.

Miloš   11. srpna
14:30:41
Vaší Trampskou jsem měl kdysi nahranou na videu z nějakého koncertu v Lucerně. Myslím, že jste ji tam hrál jako přídavek sám s kytarou. Nevíte, co to mohlo být za koncert? 
11. srpna
14:46:54
Tuším, že to byly ceny časopisu F+C, dostali jsme tehdy cenu kritiky za Tichou domácnost.

Alnagon   11. srpna
14:30:42
Dobrý den podruhé
Nechtěl byste někdy koncertovat ve dvojici s Jiřím Schmitzerem?
 
11. srpna
14:48:25
Koncertovat asi ne, ale vzájemně si hostujeme na deskách. Jirka na naší poslední a já na jeho, co teprv vyjde a řeknu Vám, to je síla, to je hustota! Doporučuju.

Jakub   11. srpna
14:33:30
Jura Pavlica poskytl svůj hit reklamním účelům. Kdybyste dostal podobnou nabídku, řekl byste ne? 
11. srpna
14:51:49
Podle toho, co by to bylo. Nemůžu říct, že by mi reklama zásadně vadila, ale taky je pravda, že jsem zatím žádnou nevzal.

Kristýna   11. srpna
14:40:53
To je škoda. Tak aspoň víc koncertíků, prosím prosím :-) 
11. srpna
14:54:48
*

Petra Váchová   11. srpna
14:44:48
Pane Eben, jak snášíte to pozlátko kolem vás při pořadech, které uvádíte? Osobně si myslím, že to člověk nemůže dlouho vydržet, aniž by začal být pouhým kolečkem v soukolí komerce... Petra V. 
11. srpna
14:56:40
Pozlátko se dá vydržet, já to moc neřeším, možná je to tím, že jsem se již stal pouhým kolečkem v soukolí komerce...

Futurista   11. srpna
14:47:59
Tak jinak. Pane Ebene, myslíte si, že takové servery jako je Internet folk mají ekonomicky šanci na přežití? A nevadí vám, že jim svým jménem zvyšujete popularitu? 
11. srpna
14:59:08
Milý Futuristo, Vy s tím máte evidentně víc zkušeností, než já, jak já to mám vědět, zda server přežije, když jsem dosud úplně nepochopil, co je to server. Nedejte se mýlit tím, že si tady s Vámi píšu, to je tak jediné, co s internetem zatím dovedu.

Alnagon   11. srpna
14:49:05
Dobrý den po třetí,
nebudu se zlobit, když na tenhle dotaz nedostanu odpověď, ale musím se zeptat: Jak se daří Vaší ženě. Jako herečka se mi vždycky líbila a moc mne mrzí, co ji potkalo. Že ji pozdravuji.
 
11. srpna
15:00:30
Ale děkuju za optání, to není žádný problém, ženě se daří dobře, docela si užívá života a na osud nežehrá, čímž mi to taky velmi ulehčuje. Pozdrav rád vyřídím.

Jana Kozděchovská   11. srpna
14:50:00
Marku, moc Vám děkuji za Vaše písničky (třeba já mám nejradši Stýskání a Andulce z béčka). Moc mi pomáhají, když je mi smutno a když se mi nechce ani ble ble. Ještě jednou moc děkuji.
Jana
 
11. srpna
15:01:32
Taky děkuju, to člověka vždycky potěší!

Honza Hučín   11. srpna
14:54:30
Dovolím si dvě otázky. 1. Oproti Tiché domácnosti jste přitvrdili a na počet přibyli, co vás k tomu vedlo - požadavek vydavatele, vaše osobní přání natočit razantnější desku? 2. Nezatoužíte někdy po sólovém vystoupení v malém sálku bez bicích a armády dalších nástrojů?
Díky a přeji vše dobré
Honza
 
11. srpna
15:04:57
My jsme měli pocit, že pokračovat stejně, jako jsme to dělali před dvaceti lety, už se nedá. A potom, pro nás ta spolupráce není nijak nová, Etc. účinkovali už na předchozí desce a mimo to jsme s Pavlem Skálou dělali řadu dalších projektů, jako filmovou muziku a tak. Nám to přišlo docela přirozené a koncerty nás moc baví. Vydavatel, naopak, neměl vůbec žádné požadavky, mohli jsme točit úplně svobodně a tu spolupráci s Bontonem bych považoval za ideální.

Standa   11. srpna
14:55:35
Přeji pěkný den.
Již léta uvádíte zpravodajství z festivalu v Karlových Varech. Jaký je váš vztah k filmu? A jaký český filmn jste viděl napúosled? Líbil se vám?
 
11. srpna
15:05:50
Film mám rád, ale do kina se tak moc nedostanu. Naposledy jsem viděl Pupendo a to se mi - jak jinak - líbilo.

Alnagon   11. srpna
14:56:34
Myslíte, že už jste stvořil svou nejlepší píseň(a která to je), nebo Vás ještě čeká? 
11. srpna
15:06:39
Já doufám, že teprv přijde?! Jestli ne, to bych se na to taky mohl vykašlat.

Brožková   11. srpna
14:58:21
Nevrátíte se zase k vyhlašování TýTý? Chybíte nám tam! 
11. srpna
15:11:20
Nevrátím. Já si myslím, že se něco musí dělat především s tím systémem. Vždyť si vezměte, že odpovídají respondenti jediného časopisu a ty výsledky se takhle měnit nebudou. Já jsem vyhlašoval Karla Gotta desetkrát, Jiřinu Bohdalovou osmkrát, Pavla Poulíčka tuším, že sedmkrát a tak to jde dál a dál. Obávám se, že už to lidi nebude časem moc bavit, jestli se něco nezmění. Nic to nemění na tom, že mám Týtý rád, taky aby ne, žádný pořad mi tak pracovně nepomohl, ale člověk by měl vědět, kdy přestat a mne už opravdu další variace na stejné ceny a stejné oceněné nenapadají, to zase musí zkusit někdo jiný.

Pavel   11. srpna
15:01:43
Jak se stavíte k vypalování cédéček? Zabíjí podle vás hudbu? Nebo ji spíš zabíjí ceny originálů? 
11. srpna
15:13:53
Já to těžko posoudím. Nemohu odsuzovat študáky, kteří mají hluboko do kapsy, že si CD vypálí. Na druhé straně nesouhlasím s Honzou Burianem, že je to správné. Správné to není, je to krádež, jako každá jiná, ale chápu to a nezlobím se.

David Jirků   11. srpna
15:03:40
Přeji Vám pěkný den Marku. Na muziku a moderování už se tu ptal kdekdo, o Vás je ale též známo, že jste nadšený golfista. Měl bych k Vám dvě otázky:
1. Kdybyste si mohl vybrat libovolné tři spoluhráče do flajtu, s kým byste chtěl hrát?
2. Nemáte někdy nutkání napsat písničku s golfovou tématikou? Ta poblázněná posedlost, která je většině golfistů vlastní, ta se přeci nechá třeskutě parodovat...
Díky za odpovědi a gratuluji ke snížení pod 30 :-)
 
11. srpna
15:17:24
No to je překvapení! To bych tu nečekal. Zdravím, Davide, pokud jde o ty spoluhráče, mně by se líbil ve flightu Winston Churchil, G.B.Shaw a lady Abrahams. Do golfové písně jsem se zatím nepustil, ale nemohu vyloučit, že k tomu někdy nedojde, možná v té depresi, až zase zvýším přes 30!

Radek Just   11. srpna
15:03:58
Prý jste odešel z Ypsilonky... Je to pravda? A kde Vás v tom případě můžeme vídat dál? Děkuji za odpověď. 
11. srpna
15:18:35
To je pravda, ale taky je pravda, že mne tam patrně až do důchodu uvidíte, protože budu dohrávat a v Ypsilonce se některé hry hrají taky třináct let.

Ivana Sibkova   11. srpna
15:05:19
Krasny den Vam preju, mily pane Ebene! :-) Vam i Vasim bratrum dekuju za kouzelnou, milou hudbu, ktera mi pomahala prekonavat nesnaze. Hezky se u ni relaxuje. Ze srdce dekuju, preji Vam i Vasim blizkym vse dobre. :-)) Nashledanou, I.S. 
11. srpna
15:19:00
Taky děkuji, Ivano, a zdravím!

Doug   11. srpna
15:09:01
Dobrý den, pane Marku,

jak je vidět, lidé mají rádi Vás i Vaši muziku. Já bohužel nikdy nezažil živé vystoupení Vaší kapely (a jak sleduji tisk, asi jsem o hodně přišel). Proto by mě zajímalo, zda neplánujete vydat živou nahrávku (třeba i z nějakého dávnějšího koncertu). Mimochodem, Jarek Nohavica slíbil zveřejnění svých nevydaných písní na Internetu, nechcete tímto udělat radost svým příznivcům i Vy? :-=)

Mějte se krásně, ať se Vám daří.
 
11. srpna
15:22:02
No, já jsem tuhle ty naše staré, nevydané písně slyšel z nějakého dema a byla to tedy veliká sodovka. To nevydám a každého, kdo by to chtěl udělat zažaluji pro urážku na cti. A živou desku?
Asi taky ne.
Ale srdečně Vás zdravím a máte-li chuť, přijďte na některý z těch srpnových koncertů.

Radka   11. srpna
15:09:37
Pane Ebene, ja vim, ze hrajete na kytaru,a le bratr tvrdi, ze Vas videl hrat na banjo. Opravdu na nej umite? 
11. srpna
15:24:19
Umím, je asi silné slovo, ale hrával jsem a není vyloučeno, že jsem byl při tom Vaším bratrem viděn. Rozhodně vlastním krásný nástroj od firmy Čapek, daleko převyšující kvalitu mé hry.

Alnagon   11. srpna
15:11:50
Netoužíte po nějaké pěkné filmové roli. Já bych Vás ve filmu rád viděl. 
11. srpna
15:25:02
Kdyby nějaká hezká role přišla, já bych se taky ve filmu rád viděl.

Tibor   11. srpna
15:15:43
Chtěl jsem se zeptat na Plovárnu. Hosty si tam zvete sám, nebo je vám určeno? Pokud do toho můžete mluvit, co takhle třeba paní Moserová. Nejen, že kandidovala na presidentku, ale také skvě překládá detektivky pana Francise... 
11. srpna
15:27:37
Výběr hostů je vždycky otázkou širšího konsensu, ale rozhodně nám nikdo nebrání pozvat kohokoli, jde jen o to, zda se na něm s tvůrčím štábem shodneme. Česká televize mi dává v tomto směru nevídanou důvěru a já se snažím ji nezklamat. Díky za tip!

ArthurDent   11. srpna
15:22:04
Dnes je moderni psat si na internetu svuj verejny denicek - blog. Nechcete si taky nejaky zalozit? Myslim, ze o Vase nazory a pribehy a zamysleni by lide stali. 
11. srpna
15:28:34
Možná by to byla docela zábava, ale já nestíhám. Fakt.

Jarda   11. srpna
15:25:33
Uf, tak jsem to stihl... Chtel jsem se zeptat, jak se vám spolupracovalo s Ivou Bittovou? 
11. srpna
15:32:51
S Ivou se spolupracuje vždycky skvěle. Můžu říct, že jsem se nesetkal nikdy s nikým, kdo by dovedl tak úžasně splnit jakoukoli připomínku k výkonu. Když přijela do studia, její představa o té písničce byla trochu jiná než naše. Znám to z vlastní praxe, jak je strašně těžké takovou představu změnit. Iva na to potřebovala tři záběry a výsledek byl - aspoň podle mého názoru- dokonalý. Zazpívat takový superdetail, to je moc těžké a Iva to umí, jako málokdo.

Alena Hrdličková   11. srpna
15:29:20
Milý pane Ebene, moc Vám děkuji za všechno, čím jste nás kdy potěšil - a že toho bylo! Nejradši z toho všeho mám Kamarády a Medvídka Pú, toho jsem koupila pro děti, ale i pro mě je to jedna z nejmilejších kazet. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli znáte českobudějovického komedianta Víťu Marčíka. Když jsem byla nedávno na jeho představení, říkala jsem si, že bych s ním ráda četla rozhovor, ale takový, jako děláte Vy na Plovárně. Tak teď mě napadlo, že byste ho třeba mohl na P. pozvat. 
11. srpna
15:35:20
Já Vám taky děkuji, Aleno, Pú je i moje srdeční záležitost, tak mám vždycky radost, že nejsem sám. Víťu Marčíka neznám, ale zjistím si. Zdravím Vás!

Pavel Rada   11. srpna
15:32:55
Tak nám ta hodinka a půl pěkně utekla. Moc děkuji Markovi Ebenovi, že si našel čas a přijal naše pozvání na InternetFOLK a doufám, že to nebylo naposledy. Ještě jednou moc díky! 
11. srpna
15:36:42
Já Vám taky všem děkuju, byl to velice příjemně strávený čas a doufám, že se uvidíme na některém z koncertů. Hezky si užijte léto a neuvařte se!

Počet otázek celkem: 39, z toho nezodpovězených: 0
Honza Hučín 2002